Magistrát města Plzně

Technický úřad

Odpady

'Inteligentní' popelnice třídí sklo podle barvy

Bruselské technické služby testují 'inteligentní' popelnici, která dokáže třídit sklo podle barvy. Revoluční přístroj nezvykle hranatého tvaru si po naplnění umí dokonce sám přivolat popelářský vůz, napsal belgický list La Derniere Heure.

Nádoba na odpadky je naprogramována tak, aby rozeznala lahve podle barvy a automaticky oddělovala bílé a barevné sklo. Pokud by do ní snad nějaký ekologicky nevychovaný Bruselan hodil odpad jiného druhu, přístroj neidentifikovatelný předmět vysype do zvláštní přihrádky.

Na rozdíl od svých běžných kulatých kolegyň 'inteligentní kontejner' sklo sám rozdrtí. Když je plný ze tří čtvrtin, jednoduše pošle textovou zprávu SMS na technické služby.

V Bruselu jsou zatím nainstalovány pouze tři exempláře, ale zájem prý už projevila i další belgická města. Nevýhodou 'chytré popelnice' je však její cena. Zatímco běžná nádoba na tříděný odpad vyjde na 1.500 eur (asi 50.000 korun), inteligentní popelnice stojí 30.000 eur (zhruba 993.000 korun).© 2022 Magistrát města Plzně   |   nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň   |   Tel.: +420 378 031 111   |   posta@plzen.eu