Odpady
Magistrát města Plzně/ Technický úřad
Úvod Zajímavosti Plasty putují do Číny na výrobu textilu

Plasty putují do Číny na výrobu textilu

Z plastových lahví sebraných na Písecku a Strakonicku se budou vyrábět oděvy. Slisovaný odpad skupují Číňané, kteří jej nejprve nechají rozdrtit na umělé vlákno a potom je textilní firmy dále zpracují. V pondělí vyjel z dotřiďovací linky ve Vydlabech u Písku první kamion. Prakticky stejnými kontejnery se zpět do Čech vrátí hotové oblečení.

"Ve smlouvě se píše, že čínská společnost využije naše lahve k výrobě dámského a pánského spodního prádla, triček, bund, bot a koberců," řekl ČTK vedoucí dotřiďovací linky Václav Kučera. Podle něj Číňané platí za materiál odhadem až o 3000 korun více než čeští odběratelé. Za tunu bílých PET lahví tak skládka dostane 10.500 korun, za barevné 8500 korun.

To však neznamená, že by čeští odběratelé neměli o surovinu zájem. Podle Kučery je nyní poptávka ze všech stran velmi silná. Jen od loňského roku její cena na trhu vzrostla více než trojnásobně. "Asi je to tou ropnou krizí, která nutí firmy hodně recyklovat, protože čistá surovina je velmi drahá," soudí Kučera.

Vydlabští prodali do Číny prvních 90 balíků o hmotnosti 8,5 tuny. Podle Kučery je linka schopná měsíčně vyrobit kolem 20 tun lisovaných PET lahví. Zatím je ale ve zkušebním provozu a rozjíždí se pomalu.

Výstavba a vybavení dotřiďovací linky přišly města Písek a Strakonice na 23 milionů korun. Z toho necelé dva miliony korun představují náklady na vícepráce. Podle Kučery je však reálné, že se investice při plném provozu vrátí.

Ve Vydlabech končí plastový odpad svezený z kontejnerů v Písku, Strakonicích a Protivíně.

Linka zaměstnává lidi s tělesným postižením. Devět z deseti zaměstnanců má sníženou pracovní schopnost.

Zdroj: David Sládek www.ekolist.cz

Zveřejněno: 18. 3. 2011, Kolářík Radek