Zpětný odběr obalů - EKO-KOM
Společnost EKO-KOM byla založena výhradně k účelu zajištění plnění odpovědnosti výrobců za obaly uvedené na trh. Provoz kolektivního systému plnění odpovědnosti výrobců, vyplývající ze zákona, a to neziskovým způsobem, je jejím jediným předmětem činnosti. Systém vychází z obdobných modelů, které jsou provozovány v evropských zemích. Tyto systémy tvoří integrovanou součást nakládání s komunálním odpadem. Začlenění do celkové koncepce hospodaření s komunálními odpady umožňuje provozovat systém za přijatelných finančních i organizačních podmínek pro všechny zúčastněné strany. Nejznámějším systémem je Duales Systém Deutschland – DSD v Německu, nebo ve Francii Eco-Emballages.
Systém EKO-KOM provozuje akciová společnost EKO-KOM. Tato společnost byla založena v únoru 1997 výrobci obalů a balených výrobků. Cílem této společnosti není vytvářet zisk. Společnost nevyplácí dividendy a jejím jediným předmětem činnosti je vytvoření a provozování systému využívání obalového odpadu. Prostřednictvím tohoto systému společnosti v něm zapojené spolu s obcemi zajišťují požadované využívání obalového odpadu.
Od doby založení společnosti, bylo v roce 2000 dosaženo celkové míry využití 42% sebraného odpadu, počítané jako poměr vzniklého odpadu z evidovaných obalů v množství 248 734 tun a celkového množství využitelného odpadu 105 392 tun. Nejméně 80% tohoto odpadu bylo předáno k dalšímu zpracování jako vstupní surovina. Míra recyklace tak dosáhla okolo 33%. Vzdělávacím programem prošlo téměř 30 000 žáků a celý systém pokryl oblasti s počtem 370 000 obyvatel. V roce 2000 získal EKO-KOM licenci ”Zeleného bodu” od společnosti PRO-EUROPE. Tím se systém EKO-KOM zařadil mezi standardní evropské systémy zpětného odběru a využití obalů. V roce 2005 bylo v ČR recyklováno podle dat systému EKO-KOM asi 59% obalových odpadů. Nejvíce v ČR směřují k recyklaci obaly z papíru a skla. Činnost a cíle systému EKO-KOM jsou vyhodnocovány na základě dohody uzavřené ministerstvem životního prostředí.
EKO-KOM pro obec zajišťuje:
- finančně podporuje stávající systémy tříděného odpadu
- podílí se na vytváření a zkvalitnění odbytových možností využitelných složek KO
- poskytuje konzultační služby obcím zapojeným do systému EKO-KOM
- pomáhá obcím při přípravě a realizaci propagačních programů zaměřených na informování veřejnosti a podporu účasti občanů na sběrových a třídících systémech
- pořádá bezplatně semináře pro školy s tématikou nakládání s odpady a obaly
- napomáhá vytvářet integrované systémy nakládání s komunálním odpadem
Při všech těchto aktivitách však nezasahuje do způsobu nakládání s KO v obci, tj., ani do systému tříděného odpadu.