Magistrát města Plzně

Technický úřad

Odpady

Sběr jedlých tuků a olejů z domácností - pilotní projekt

Na části území Městského obvodu Plzeň 4, konkrétně v Červeném Hrádku, Bukovci a Újezdu, se u stanovišť s kontejnery na tříděný odpad objevily nové sběrné nádoby s fialovorůžovým víkem. Celkem jich je 21. Tyto popelnice slouží ke sběru jedlých tuků a olejů z domácnosti. Víte, že prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat a můžou tak člověku znovu posloužit? Stačí je slít do obyčejné PET lahve, pevně uzavřít a odnést do některé z označených olejových popelnic. Je to snadné a navíc užitečné. Pomáháte tak nejen předcházet ucpání odpadního potrubí, ale zároveň šetříte přírodní zdroje a podílíte se na snižování emisí CO2.

 

A jak tedy na to?

Do olejových popelnic můžete třídit všechny kuchyňské oleje a tuky – z konzerv, z marinád, salátových zálivek, nakládané zeleniny či sýrů a samozřejmě ze smažení. Stejně tak sem patří také máslo, sádlo nebo výpek z masa. To vše může ještě dobře posloužit, a přitom vám neucpat odpady. Použité oleje a tuky stačí doma slít do jakékoli PET lahve, kterou jste zvyklí třídit. Plnou a dobře uzavřenou lahev pak odneste do označené popelnice na třídění oleje, u nás v Plzni s fialovorůžovým víkem. Mapu míst naleznete pod tímto článkem, kde si jednoduše vyhledáte ten nejbližší.

 

A co se stane s vytříděným olejem dál?

Vyčištěný a recyklovaný olej se opět stává hodnotnou surovinou, například pro výrobu biopaliv pro letadla. Díky tomu, že olej recyklujeme, snižuje se potřeba pěstovat olejniny pro průmyslové účely – jeden olej je zkrátka použit dvakrát. Zabraňujete ale také ucpání potrubí u vás doma i ve veřejné kanalizační síti. V neposlední řadě tímto procesem dochází k úsporám CO2.

 

Důležité upozornění, prosíme do nádob odkládejte pouze jedlé tuky a oleje v PET lahvích. Obdobný projekt jsme poslední dva roky zkoušeli v několika oblastech území Městského obvodu Plzeň 3 a bohužel jsme museli popelnice stáhnout, protože do nádob byl mimo jedlých tuků a olejů odkládán i směsný odpad, bioodpad a mnoho dalšího, co do nádob nepatří, čímž se značně komplikoval tento sběr.

 

Děkujeme, že třídíte spolu s námi. Děkujeme, že dáváte odpadu šanci být znovu užitečný!

     

 

OŽP MMP, 6. 6. 2022 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2022 Magistrát města Plzně   |   nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň   |   Tel.: +420 378 031 111   |   posta@plzen.eu