Magistrát města Plzně

Technický úřad

Odpady

Nevyhazujto a daruj za odvoz v Plzni dále

Staré věci v Plzni nevyhazujte!

Nevyhazuj to. Tak se jmenuje portál pro předcházení vzniku odpadů, jehož vlastní verzi si pořídilo město Plzeň. Na webu www.plzen.nevyhazujto.cz je nyní možné v Plzni zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře, ve spalovně či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity.

Co lze nabízet?

Nejčastěji se na portálu nabízí nábytek, hračky, elektronika či oblečení, ale nabídnout lze cokoliv v mezích zákona. Jedinou podmínkou je nabízet věci zdarma, pouze za odvoz. Na portálu se však již předal například i trabant či několik klavírů.

Jak na to?

Pro nabídnutí věci se stačí jednoduše zaregistrovat na www.plzen.nevyhazujto.cz, vyfotit danou věc a vložit jí na portál. Následně skrze webovou stránku probíhá komunikace se zájemci a domluva na předávce. Portál pravidelně navštěvují i neziskové organizace, jako je například Armáda Spásy či další charity, azylové domy, domovy pro seniory či dětské domovy.

Proč to nevyhodit?

Motivace k používání tohoto portálu může být čistě praktická, ale čím dál tím více lidí si uvědomuje, že vyhodit použitelnou či opravitelnou věc je zbytečná zátěž pro planetu. Silnou motivací také může být dobrý pocit z toho, že někomu dalšímu udělá věc radost. Uživatel Matyáš například po předávce staršího foťáku zmínil: „Foťák jsem chtěl darovat čistě z environmentálních důvodů. Rozzářené oči pána, kterému jsem ho předal, mi ale ukázaly, že ta pozitivní emoce je ještě daleko silnější než vědomí, že jsem nezatížil planetu dalším odpadem.“

Portál Nevyhazujto.cz oslaví na podzim 10. narozeniny a Plzeň se stala 10. městem v ČR, které si zřídilo vlastní verzi tohoto úspěšného portálu. Město si od portálu slibuje ušetřený odpad, ale hlavně chce s jeho pomocí naučit obyvatele, že staré věci se nemusí vyhazovat.

16. 9. 2020

 

© 2021 Magistrát města Plzně   |   nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň   |   Tel.: +420 378 031 111   |   posta@plzen.eu