Magistrát města Plzně

Technický úřad

Odpady

Třídění odpadů

PAPÍR

Papír, všudy přítomný papír … . Setkáme se s ním při nákupu, kdy slouží jako obal ať již čerstvých, nebo trvanlivých potravin, v domácnosti jej  používáme například v podobě papírových kuchyňských utěrek, různých tácků a kelímků. Zaměstnání a školu si bez papíru nedovedeme představit. Jak je známo, základním atributem pro výrobu papíru je dřevo a voda. Tedy dva přírodní produkty, které nejsou nevyčerpatelné a tvoří základ naší přírody a atmosféry Země. Proto, abychom ušetřili naše životně důležité dary přírody i pro naše děti, třídíme, nebo bychom měli třídit papír všude, kde se s ním setkáme. K výrobě "čistého" papíru z recyklovaného, nepotřebujeme žádné stromy a spotřebujeme 1333 krát méně vody a téměř dvakrát méně energie, než při normální výrobě. Z recyklovaného papíru se vyrábí nejen letáky, krabice, sešity, knihy, obaly na potraviny (např. na vajíčka), toaletní papír, ale v dnešní době i kancelářský papír používaný do tiskáren i kopírovacích zařízení.

Jak třídíme papír?

I v našem městě, tak jako v jiných, odkládáme papír do modrých nádob o objemu 240 až 5 000 litrů. Do nádob na papír odkládáme noviny, časopisy, letáky, prospekty, nepotřebné nebo poškozené knihy, sešity, obalový papír. Můžeme tu odložit i vlnitou papírovou lepenku, či krabice. Podmínkou ale je, že je roztrháme na menší části tak, aby nezaplnily svým objemem celou nádobu.

Do modrých nádob určitě neodkládejte mastné, nebo jinak znečištěné papíry, voskový nebo uhlový papír, kombinované obaly s plasty a v našem městě ani krabice od mléka, džusů či krabice Tetra Pack, ty dáváme do plastů. 


Jak se značí výrobky z papíru

 

 

 

předchozídalší
© 2022 Magistrát města Plzně   |   nám. Republiky 1, 306 32 Plzeň   |   Tel.: +420 378 031 111   |   posta@plzen.eu